На Форумі безпекового співробітництва ОБСЄ під головуванням України обговорили нерозповсюдження зброї масового знищення

8 липня 2020 року відбулося онлайн-засідання Форуму безпекового співробітництва ОБСЄ під головуванням України щодо нерозповсюдження зброї масового знищення (ЗМЗ).

На запрошення українського головування з доповіддю на засіданні виступила наукова співробітниця Центру Школи управління ім. Джона Ф. Кеннеді при  Гарвардському Університеті (м. Кембридж, США) докторка Мар’яна Буджерин з темою «Україна та нерозповсюдження зброї масового знищення». У своїй промові вона наголосила на внеску України у зусилля міжнародної спільноти у сфері ядерного роззброєння та нерозповсюдження. Мар’яна Буджерин привернула увагу Форуму до тієї великої шкоди, яку несе кричуще порушення Росією гарантій територіальної цілісності та суверенітету України, наданих за Будапештським меморандумом, для режиму нерозповсюдження ЗМЗ. На переконання науковиці, російська агресія проти України –  це не лише посягання на її територіальну цілісність та безпеку громадян, а й на засадничі норми та принципи Статуту ООН, Гельсинського заключного акта ОБСЄ та Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. 

Делегація України закликала Росію дотримуватися взятих на себе гарантій безпеки за Будапештським меморандумом, припинити агресію та окупацію частини суверенної території України. При цьому українська сторона нагадала Росії про підтверджені  у декларації Ради Міністрів ОБСЄ 2019 року зобов’язання  держав-учасниць за договорами та угодами у сфері нерозповсюдження та роззброєння, до яких відносяться зобов’язання за Будапештським меморандумом. Велика Британія та США підтримали Україну та висловили розчарування триваючим грубим порушенням Росією своїх зобов’язань за цим Меморандумом. 

Держави-учасниці підтвердили відданість виконанню резолюції РБ ООН 1540 (нерозповсюдження ЗМЗ) та пов’язаних з нею резолюцій у боротьбі з намаганнями терористичних груп заволодіти ЗМЗ, а також наголосили на необхідності універсалізації міжнародних угод у сфері нерозповсюдження. ОБСЄ продовжує відігравати важливу роль у сприянні виконанню державами-учасницями резолюції 1540 через надання допомоги у розробці національних планів дій та адаптації національного законодавства, підтримці мережі національних контактних пунктів. 

Делегації обговорили можливий внесок ОБСЄ в оглядовий процес виконання резолюції 1540 у 2020-2021 рр., зокрема розробку керівництв з найкращих практик з її виконання, а також національний досвід та пріоритети в імплементації зобов’язань у сфері нерозповсюдження ЗМЗ. 

На запрошення головування України, на заході з доповіддю також виступив Координатор Групи експертів з підтримки Комітету 1540 Джонатан Бревер.

Уряд припинив дію Меморандуму між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співпрацю у боротьбі з тероризмом

МЗС та «Повернись живим» закупили допомогу для військових медиків, які протистоять пожежам на ЛуганщиніДжерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *