Коментар МЗС України щодо резолюції Ради з прав людини ООН “Права людини на безпечну воду та санітарію”

Сьогодні Україна стала співавтором резолюції Ради з прав людини ООН на тему: «Права людини на безпечну воду та санітарію». Резолюція відзначає важливість доступу до безпечної, чистої, питної води для реалізації прав кожної людини.

Ця резолюція, як і інші міжнародно-правові інструменти у сфері міжнародного гуманітарного права і права у галузі прав людини, стане ще одним важливим засобом притягнення до відповідальності Росії через порушення соціально-економічних прав людей на окупованих територіях України, у тому числі права на доступ до безпечної води та базову санітарію.

В умовах російської агресії та окупації частини української території тема доступу до води набула особливої важливості для нашої держави.

Варварське ставлення до окупованих територій і природних ресурсів України вже призвело до справжньої екологічної катастрофи на Донбасі. Затоплення шахт і неналежне управління іншими незаконно привласненими промисловими та інфраструктурними об’єктами спричиняє забруднення ґрунтових вод, зокрема й радіоактивними відходами. Це загрожує водним ресурсам не лише окупованої частини Донбасу, а й прилеглій підконтрольній території України. Ця загроза швидко поширюється на сусідні регіони. Особливе занепокоєння у цій ситуації викликає неможливість оцінки завданої шкоди ані українськими, ані міжнародними експертами через блокування російськими окупаційними адміністраціями доступу до окупованих територій для проведення експертизи, у т.ч. міжнародної.

Надмірна експлуатація незаконно захоплених промислових підприємств, природних ресурсів в окупованому Криму ставить під загрозу доступ до питної води для населення півострова. Крім того, російська окупаційна влада потребує дедалі більше води для здійснення прискореного розвитоку військових об’єктів та підприємств військово-промислового комплексу, нарощування військового контингенту. Ситуація ускладнюється активним переселенням Росією своїх громадян в окупований Крим з метою заміни демографічного складу населення півострова. Такі дії держави-окупанта є воєнним злочином і вимагають відповідного реагування з боку міжнародної спільноти.

Російська Федерація як держава-окупант зобов’язана забезпечувати соціально-економічні права і потреби населення на територіях, які перебувають під її контролем, у тому числі щодо базової санітарії та безпечної води.

За порушення таких зобов’язань, як і інших норм міжнародного гуманітарного права і права у галузі прав людини, РФ несе повну відповідальність.

Ухвалення згаданої резолюції стане черговим кроком до настання такої відповідальності, над чим ми наполегливо працюємо.

Дмитро Кулеба: МЗС у співпраці з громадянським суспільством надасть двом мільйонам слабочуючих і нечуючих українців повноцінний доступ до своїх послугДжерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *